Žuvis yra ne tik sveika, bet ir skani. Žinoma, jų yra įvairiausių, tad kiekviena rūšis turi kažką savito ir kitokio. Šiame pranešime norėtume pasidalinti savo potyriais ir keliomis įžvalgomis apie mažai žinomą šamą.
Kaip jau minėjome kažkuriame įraše, neseniai šamą atradome iš naujo. Regis, vaikystėje kartais tėvai jo parsinešdavo namo, bet tuomet skonio receptoriai nebuvo taip išvystyti, tad negalėdavome jo įvertinti. Visa žuvies produkcija anuomet atrodė panaši, tiesiog žuvis ir tiek, bet dabar yra visai kitaip. Išragavę įvairių žuvų ir jūros gėrybių tiek užsienyje, tiek Lietuvoje, vis labiau ir labiau pamėgstame vandens telkiniuose užaugintą maistą. Vandenynų ir upių skoniai, natūralios druskos, mineralai ir vitaminai – visa tai gali pajausti, valgydamas žuvį. Juk nesuklysime pasakę, kad tie skoniai yra labai saviti ir mažai su kuom sulyginami.
Lankantis prekybos centruose, vis užkliūdavo akis už labai gražiai apipavidalintos žuvies produkcijos, pavadinimu “Žuvėja”, kuri prekiauja afrikinių šamų produkcija. “Žuvėja” turi įvairios produkcijos, tačiau, kadangi ši vasara stebina savo gerais orais, o mes nenorime jų praleisti, nusprendėme paragauti jau išmarinuotų šamo filė kepsnelių ir juos išsikepti gamtoje. Žinoma, prieš pirkdami, labai atidžiai ištyrinėjome sudėtį ant pakuotės bei maistinę vertę. Kadangi esame linkę mėsą kepimui marinuotis patys, esamę labai išrankūs jau paruoštai produkcijai (dažniausiai joje būna daug nereikalingų riebalų, majonezo ir kitokių priedų). Apsidžiaugėme, kad šiuose produktuose neradome jokio “blogio”, o tik natūralius džiovintus prieskonius, šiek tiek druskytės, daug baltymų ir labai skaniai atrodančią rausvą afrikinio šamo filė mėsytę.
Taigi, pakūrėme grilių, mėsą sumovėmę ant medinių iešmelių, kuriuos prieš tai 10 minučių palaikėme vandens vonelėje, kad nesudegtų, ir užmetėme ant grotelių. Žuvis iškepė labai greitai, per kokias 5-8 minutes. Laiko neskaičiavome, nes tuo metu baigėme gaminti labai gaivias salotas (kūbeliais pjaustytas mangas, raudona paprika, šviežia kalendra ir mėta, svogūnų laiškai, laimo sultys, druska ir pipirai). Kalbant apie salsą, viską darėme iš akies, tad tikslaus recepto pasakyti negalime, nes viską darėme labai greitai. Svarbiausia – dėkite visko kuo daugiau (vistiek suvalgysite:) ), tik laimo sulčių nepadauginkit.
Kuomet žuvies iešmeliai iškepė, juos patiekėme ant medinių lentelių, o ant viršaus uždėjome šiek tiek pasigamintų gaivių mangų salotų. Na, skonis buvo tikrai pasakiškas. Šamo mėsa visiškai neturėjo kaulų, tad valgyti buvo vienas malonumas. Taip pat žuvies marinatai buvo labai gerai juntami. Šį kartą bandėme dviejų rūšių šamo filė kepsnelius: su mėta ir rozmarinu bei su kariu ir čiobreliais. Mūsų favoritas buvo su mėta ir rozmarinu. Savo skoniu šiek tiek priminė Prancūzijos provansą, tad viską labai greitai suvalgėme. Ateityje dar pabandysime ir su kitais marinatais: garstyčių bei su imbieru ir bazilikais.
Mūsų nuomone, žmonės retai moka skaniai paruošti žuvį, dėl to tiesiog vengia ją naudoti virtuvėje. Mūsų patarimas – kol orai geri, išsineškite žuvį į lauką ir kepkite ją ant grotelių. Tai žiauriai paprasta, o, jei dar atrasite ir geros produkcijos, puikus rezultatas ir sotus pilvas garantuoti!