Jei atvirai, tai niekada nebuvau matęs nešaldytos ir neišfilėtuotos tilapijos. Žinokite, pasirodė labai graži žuvis. Neneigsiu, ir manau kad ir daugeliui kaip ir jūsų, jau ilgą laiką yra susiformavęs įsitikinimas, kad tilapija – ypač nešvari žuvis, auginama siaubingomis sąlygomis, mintanti neaišku kuom ir net nėra skani.
Tiesą pasakius, teko man šiek tiek pasidomėti apie šią žuvį ir pabendrauti su ją auginančiais žmonėmis. Tad išvada labai paprasta – svarbu atsirinkti tinkamą tiekėją. Didžioji dalis tiek pasaulyje, tiek mūsų šalyje parduodamos tilapijos atkeliauja iš Kinijos, kur ji auginama būtent tose siaubingose sąlygose. Tačiau po truputį atsiradinėja ūkininkų čia Lietuvoje, kurie kreipia labai daug dėmesio tiek į pašarų, tiek į vandens rezervuarų ir žuvies mailiaus kokybę tad sugeba išauginti tikrai kokybiškas žuvis.
Kalbant apie skonines savybes, noriu atkreipti dėmesį, kad tilapija pasižymi labai natūraliu, visai nežuvišku skoniu bei neturi atšakų!Gaminant tilapiją joje puikiai pasklinda kvapnios žolelės ir marinatai. Sakyčiau taip puikiai, kad net nebesijaučia pačio žuvies skonio, o tik tekstūra. Tai pakankamai universali žuvis, kuri gali būti tiek kepama, verdama ar garinama. Galima sakyti, kad atradau šią žuvį iš naujo! Ačiū ūkininkui Aurimui su kuriuo ir jūs galite susisiekti tilapis@yahoo.com ar +37061483238 ir pakalbėti apie šias žuvis ar įsigyti jo auginamos produkcijos.
Labai skani garinta žuvytė!
- 1 išdarinėta tilapija su galva (apie 500g)
- 5 cm imbiero gabalėlis
- 6 česnako skiltelės
- 1 nedidelis čili
- 1/2 laimo sulčių
- 3-4 svogūnų laiškai
- 2 šaukštai skrudintų sezamų aliejaus
- 4 šaukštai sojos padažo
- šiek tiek maltų juodų pipirų
- 200 g ryžių
- 1 vnt. bok choi (lietuviškai – kininis bastutis)
Žinoma, patogiausias būdas ruošti tilapiją pagal šį receptą būtų garų puodas, garinė orkaitė ar azijietiškas bambukinis puodas. Tačiau, jei neturite nei vieno iš šių priemonių, siūlau pasinaudoti mano patarimu.
Paimame šiek tiek aliuminio folijos ir iš jos padarome tris panašaus dydžio kamuoliukus (2-3 cm skersmens). Juos dedame į puodą ir prileidžiame šiek tiek vandens. Ant folijos kamuoliukų uždedame lėkštę (vanduo neturi patekti į lėkštės vidų. Jei taip nutinka – nupilame šiek tiek vandens). Būtent į puode esančią lėkštę ir dėsime norimus garinti produktus.
Žuvies išorinėse pusėse padarome kelis įstrižus įpjovimus (kad geriau įsigertų skoniai).
Susmulkiname čili ir česnaką, o imbierą supjaustome labai plonomis juostelėmis.
Pusę česnako, imbiero ir čili sugrūdame į išdarinėtos žuvies ertmę, kurią pagardiname juodais maltais pipirais.
Tuomet tilapiją paguldome į indą, kuriame ją garinsime. Apibarstome likusiu smulkintu čili, česnaku ir imbieru. Užpilame laimo sulčių ir sojos padažo. Pagardiname pipirais.
Gariname 25-30 minučių.
Kuomet žuvis paruošta, keptuvėje įkaitiname skrudintų sezamų aliejų ir užpilame jį tiesiai ant žuvies (atsargiai, nes gali šiek tiek sproginėti). Galiausiai pabarstome smulkintais svogūnų laiškais.
Patiekiame su virtais ryžiais ir garintu arba keptuvėje pakeptu bok choi ar kitomis mėgstamomis daržovėmis.