Omaras termidoras – klasikinis, prancūziškas patiekalas, kuris XIX amžiaus pradžioje buvo tiekiamas tik pačiuose geriausiuose Prancūzijos restoranuose. Spėjama, kad šio patiekalo kilmė siekia Napoleono laikus, kuomet pats karvedys paragavęs šio skanumyno davė jam Termidoro pavadinimą (išvertus tai reiškė antrąjį vasaros mėnesį senajame Prancūzijos Respublikos kalendoriuje). Na istorijos manau užteks, nes plėstis su šiuo receptu yra tikrai kur!
Taigi, kaip gi čia nusprendžiau pasigaminti namuose omarą? Tiesiog aptikęs šios savaitės LIDL asortimente šaldytą omarą, nusprendžiau paskatinti nepabijoti naujovių ir pamokyti jus, ką su juo skanaus galima pasigaminti. Taip pat labai norėjau parengti tokį patiekalą, kuris tiktų artėjančioms šventėms. Ragaudamas supratau, kad pataikiau tiesiai į dešimtuką, nes patiekalo skonio nesugebu apibūdinti. Tai buvo kažkas naujo, visiškai netikėto ir dar niekada neragauto. Paragavus kaipmat užplūdo visa skonių jūra, kuri savo nuostabumu išmušė iš vėžių. Tai ypatingai sodraus skonio patiekalas, tokio sodraus, kad prie jo geriausias garnyras – salotų lapai su alyvuogių aliejumi arba skrudinta duona. Jokiu būdų nerekomenduoju čia bulvių ar kitų sunkių garnyrų. Tai patiekalas, kurį rekomenduoju valgyti vieną ir ilgai, ilgai juo mėgautis, o jei dar mėgstate jūros gėrybes, tai išvis – rojus!
Karališko lygio patiekalo. Tikra palaima jūros gerybių mėgėjams!
- 2 šaukštai sviesto
- 1 šalotas
- 1 šaldytas omaras
- 1 šaukštelis džiovinto ar šviežio peletrūno
- 150 ml žuvies sultinio
- 1 šaukštas miltų
- 75 ml pieno
- 2 šaukštai grietinėlės
- labai nedidelis žiupsnelis malto muskato
- 2 šaukštai brendžio ar konjako
- 25 g tarkuoto parmezano
- 1 šaukštas dižono garstyčių
- šiek tiek druskos ir pipirų
Keptuvėje ištirpiname 1 šaukštą sviesto, beriame kubeliais pjaustytą šalotą, beriame 1/2 šaukštelio smulkinto peletrūno ir pakepiname 2-3 minutes. Tuomet supilame žuvies sultinį paverdame apie 10 min, kol sultinys nugaruoja ir lieka apie 1 šaukštą skysčio.
Atskirame puode pasigaminame bechamelio padažą. Ant vidutinės kaitros Ištirpiname 1/2 šaukšto sviesto. suberiame miltus ir maišydami šluotele miltus pakepiname 2 minutes. Supilame pieną ir verdame 6-8 min nuolat maišydami, kol padažas sutirštėja.
Į bešamelio padažą supilame grietinėlę, dižono garstyčias, beriame šiek tiek druskos, pipirų, malto muskato. Taip pat į šį padažą per labai smulkų sietelį supilame nugarintą žuvies sultinį. Viską pakaitiname maišydami dar 5 min, kad sutirštėtų.
Omarus atvėsiname (geriausia – šaldytuve per naktį), o jei reikia greitai – po tekančio šalto vandens srove.
Nusukame omarų žnyples ir jų sąnarius. Per šias dalis trenkiame kelis kartus peilio bukąja puse, kad suskiltų ir iš jų vidaus iškrapštome mėsą.
Omarą paguldome ant pilvo ir aštriu peiliu perpjauname išilgai. Iš abiejų pusių iškrapštome žalios spalvos mėsą (tai omaro viduriai, kurie dažnai šiame patiekale valgomi, tačiau man jie nepatinka) ir išmetame arba panaudojame ateity virdami labai kvapnų sultinį.
Iš abiejų atskirtų kiauto pusių iškrapštome visą mėsą, ją supjaustome kąsnio dydžio gabalėliais.
Į keptuvę dedame 1/2 šaukšto sviesto. Keptuvę statome ant aukštos kaitros, suberiame smulkintą omaro mėsą, supilame ant pjaustymo lentelės likusias sultis ir įberiame žiupsnelį smulkinto peletrūno. Pakepame 1 min, supilame brendį ir leidžiame jam nugaruoti 1-2 min.
Apkeptą mėsą suverčiame į bešamelio padažą ir viską išmaišome. Gauta mase įdarome omaro kiautus, ant viršaus pabarstome tarkuoto sūrio ir džiuvėsėlių. Pašauname į orkaitę grilio rėžime 5 min, arba kol sūris išsilydo.
Patiekiame su salotų lapais, apšlakstytais alyvuogių aliejumi.
#reklama